Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /var/www/vhosts/tornaciekrem.com/public_html/anyDm/mqFunctions.php on line 5

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /var/www/vhosts/tornaciekrem.com/public_html/anyDm/mqFunctions.php on line 6
Tornacı Ekrem

HİZMETLERİMİZ

Elektrikli Direksiyon Sistemi (EPS) Revizyonu

EPS nedir?

EPS (Electro Power Steering) arabanın direksiyon sertliğini ayarlayan elektronik sistem.

Hız yüksek iken direksiyonu sertleştirir, yavaş giderken de manevra kolaylığı için yumuşatır. Başlıca avantajı, sadece kullanıldığında enerji tüketmesidir. Hidrolik direksiyon, motora park halindeyken bile yük bindirirken eps düz bir sürüşte varla yok arası elektrik çeker. başka bir deyişle EPS sistemi sadece direksiyonu oynattığınızda elektrik çeker, o da hidroliğin ihtiyaç duyduğundan çok daha düşük bir miktardır.

EPS ARIZASI

Her iki tarafın normalden fazla kuş gibi yumuşaması. sağa doğru normal sola doru çok yumuşak olması (veya tam tersi) bir tarafa doğru normalden sert, diğer taraf normalden yumuşak dönmesi.

Tamamen devreden çıkıp kara dreksiyondan daha ağır hale gelmesi.

Direksiyonunuz çevirirken normalde dikkat ederseniz vızıltı şeklinde EPS motorunun sesi gelir. Eğer gıcırdama ve sürtme gibi bir ses var ise arıza yakın demektir.

EPS arızalarında genelde EPS ışığı yanar. Arızalandıktan sonra yanmadığı zamanlar da olur.Eğer seyir halinde iken eps dreksiyon devreden çıkarsa dreksiyonunuz ağırlaşırsa:

Panik yapmayın, dreksiyonunuz kilitlenmez. Sadece kara direksiyondan biraz daha ağır olur. Biraz güç kullanıp sağ sola çevirince döner. Hızınızı azaltın, müsait bir yerde aracı durdurun. Yaklaşık 1-2 dakika sonra tekrar çalıştırın, büyük ihtimalle tekrar devreye girecektir. Eğer devreye girmez ise firmamıza müracaat ediniz firmamız bu tür sorunları son teknoloji cihazlar ile giderebilmektedir.

Direksiyon Kontrol Lambaları

Sarı olarak yanıp sönüyorsa; anahtarı çıkarıp tekrar çalıştırınız ve direksiyonu biraz hareket ettiriniz.Arıza giderilmiyorsa, sürüşe devam etmeyiniz ve Servisimiz ile bağlantıya geçiniz.Kırmızı olarak yanıp sönüyorsa; direksiyon sisteminde ciddi bir arıza vardır.Yola devam etmeyiniz.Sarı ve Kırmızı Olarak sürekli yanıyorsa; direksiyon desteği azalmış (sarı) veya tamamen devre dışı kalmış (kırmızı) olabilir. Böyle durumlarda direksiyonu çevirmek için çok güç gerektiği hesaba katılmalıdır. Aracınızı en kısa sürede Servisimize Kontrol Ettiriniz.

Çalıştığımız Markalar

Stil Değiştir

Tanımlı Renkler Üst Panel Rengi Ekran Görünümü Arakaplan Stili